Привітання з 100-річним ювілеєм  Сквирського ліцею

Колектив Науково-дослідного інституту українознавства на чолі з директором академіком П. Кононенком щиросердно вітає педагогічний колектив з 100-річним ювілеєм Сквирського ліцею та бажає творчого натхнення у здійсненні нових задумів, стійкості і наснаги, невичерпності ідей, плідних пошуків на шляху виховання підростаючого покоління в ім’я розбудови Української держави!
Сто років – це вагомий проміжок часу, ціла епоха в розвитку людства, в розвитку кожної держави. Сторінки становлення Сквирського ліцею цікаві, живі та розмаїті. Заклад пройшов непростий багатоетапний шлях: Сквирська чоловіча гімназія (1909 – 1919), Сквирська трудова школа ім. І.Франка (1920 – 1931), Сквирська «зразкова» середня школа (1932 – 1941), Сквирська середня школа № 1 (1944 – 1967), Сквирська середня школа ім. М. Ольшевського (1968 – 1993), Сквирський ліцей (з 1994 р.).
Сквирська чоловіча гімназія, заснована в 1909 р., вважалась одним з найпрестижніших навчальних закладів у Київській губернії і була важливим освітнім осередком на Пороссі.
Подвижницька діяльність вчителів Сквирської трудової школи ім. І. Франка, їх відданість справі, ентузіазм сприяли вихованню нового освіченого покоління. Зі стін трудової школи вийшли герої Великої Вітчизняної війни, герої праці, скульптори, художники, селекціонери, журналісти, вчителі.
У складні довоєнні роки, в умовах тоталітарного режиму, працювали вчителі Сквирської «зразкової» середньої школи, продовжуючи славні традиції, започатковані ще в гімназії. Учительський колектив підготував сотні випускників, які пройшли славний бойовий шлях у роки Великої Вітчизняної війни.
Кращі освітянські здобутки було покладено в роботу Сквирської середньої школи № 1. В пам’яті сквирчан назавжди залишились імена відмінників народної освіти Л.І. Аврамчук, О.А. Ганжі, А. М. Голкова та інших педагогів, які присвятили себе цій благородній справі.
Справжнє піднесення в розвитку Сквирська середня школа № 1 переживала у 60–80-х роках, коли їй було присвоєно ім’я випускника, Героя Радянського Союзу М. М. Ольшевського. Творчий педагогічний колектив давав учням глибокі і міцні знання, готував переможців обласних і республіканських предметних олімпіад. Протягом 1961 – 1994 років школу закінчило з золотою медаллю близько 150 випускників, а з срібною – більше 50.
На сучасному етапі Сквирський ліцей – загальноосвітній заклад нового типу з гуманітарним та природничо-математичним профілем – займає провідне місце серед гімназій та ліцеїв Київщини. В цьому закладі приділяється велика увага творчому зростанню вчителів, створюються умови для підвищення їхнього наукового та методичного рівня. За період роботи закладу (1994 – 2008 роки) 14 викладачів ліцею стали відмінниками освіти України, 10 викладачам присвоєно звання «учитель-методист», а 21 викладачу – почесне педагогічне звання «старший учитель». Учні українських шкіл мають можливість навчатися за підручниками, авторами яких є вчителі ліцею: В.І.Цимбалюк,  В. В. Потіха,  О. В. Заболотний, В. В. Заболотний, А. В.Соколівська,  В. В.Жайворонок, К. В.Плівачук,  Л. А. Тарасенко.  Цінними є навчально-методичні посібники, видані вчителями ліцею, та розробки більше 20 авторських програм спецкурсів, факультативів. На сьогодні у педагогічно-викладацькому складі ліцею 3 заслужені вчителі України, два з них – кандидати наук, 16 відмінників освіти України, 6 вчителів мають педагогічне звання «учитель-методист», 11 – «старший учитель».
Педагоги Сквирського ліцею можуть гордитися своїми вихованцями, призерами обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів і олімпіад. Ліцеїсти стали першими лауреатами молодіжної обласної премії «За наукові досягнення» у 2004 – 2005 роках (Міщук І., Лютий І.). Не менш славний і трудовий шлях випускників ліцею.
Сьогодні можна з гордістю сказати, що Сквирський ліцей, який працює під гаслом «ерудиція, творчість, духовність, співпраця», – це ім’я, статус, престиж. Це висока кваліфікація викладацького складу, якісна освіта.
Шановні ювіляри! На вас покладена висока місія – виховання підростаючого покоління України. Тож нехай скрізь і в усьому вас надихає  найперша і освячена досвідом поколінь заповідь – спрямовувати свої помисли та справи на благо Вітчизни! Нехай натхненна праця, мудрість та оптимізм і надалі будуть вашими постійними супутниками у житті, а доля подарує багато світлих літ у мирі та добробуті!