головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2007   Число: #2(23)
пошук по сайту
Така загадкова назва – Бровари
Автор: Наливайко Степан
сходознавець-індолог, заввідділом порівняльних досліджень НДІУ.

Така загадкова назва – Бровари


1. Історико-етимологічний екскурс
Бровари – райцентр за 15 км від Києва, за часів Київської Русі – поселення, назва якого невідома. Дехто вважає датою постання міста 968 рік, коли половецький князь Куря обложив Київ, а давній переказ оповідає, що воєвода Претич (за князя Святослава) косив траву в лузі за Дніпром, ловив рибу в озері й пив пиво з броварями. З чого виходить, що Броварам принаймні тисяча років.
Бровари і Київ нерозривно пов’язані. Бровари були його форпостом і захищали підступи до нього за Дніпром, Вишгород – з півночі, Білгород – із заходу, а Трипілля – з півдня. Особливість форпосту була та, що він містився не в землі полян-русів, а сіверів-сіверян, першовитоки яких сягають легендарних кімерів-кімерійців [10, 10-17]. Найбільш поширена версія про походження назви Бровари пов’язує її з польським терміном бровар "пивовар". Проте дослідники не певні, що цей термін закріпився на тутешніх теренах, оскільки польський вплив тут був короткочасним. Та й документальні джерела й історична пам’ять місцевої людності в останні три століття не засвідчують тут традиції пивоваріння. Відсутні тут і прізвища Бровар, Броварник, Броварець чи Броваренко, які б свідчили про закріплення терміна бровар. На думку дослідника Броварщини В.Гузія, тут були поширені винокурні й гуральні, а давніше з меду диких бджіл варили меди. Мірою такого напою був провар, що й могло відбитися в назві Бровари, первісно Провари [2, 195].
Сіверський переказ про заснування Броварів мовить, нібито розбійники, яких називали браві вори, викрали собі дівчат (сіверський звичай, за Нестором Літописцем) і поставили кілька хат. Жінки вели хатнє господарство, а чоловіки ходили за здобиччю, через що начебто й назва Бравори або Борвори, яку дехто переінакшував на Броварі, бо ці розбійники нібито й варили пиво. Цю версію В.Гузій вважає досить правдоподібною, оскільки браві вори означає хоробрі, славні, а вор – хитрий, потайний. Тому вислів Броварі – браві вори, за ним, "пов’язує в єдине ціле Броварі, що на лузі Вороговище, назву села Заворичі (ті, що живуть за ворами) і давню літописну назву Воровичі" [2, 195]. Проте таке тлумачення – не що інше, як народна етимологія, яка незрозумілу назву прагне прив’язати до зрозумілих і сучасних реалій.
Дослідників дещо спантеличує, що "броварні" назви мають і водні об’єкти. Є чотири річки Броварка, дві з яких у Переяславі-Хмельницькому районі Київщини. Зазначимо, що історичне передмістя самого Переяслава називалося Підварки, а ця назва, як побачимо далі, безпосередньо причетна до назви Бровари. Одна переяславська Броварка має і варіант назви Броворка, як, до речі, й Бровари мають форму Бровори. Третя Броварка – притока Смотрича на Хмельниччині (бас. Дністра), а ручай Броварка – притока Будакви (бас. Сули) на Полтавщині [13, 70]. Трохи заплутує ситуацію, вважає В.Гузій, тетіївський гідронім Бровар, що означує обмілину на річці Рось. Втім, ці Броварки, як побачимо далі, мають дещо інше пояснення, аніж назва Бровари. Дослідники вказують також, що в переказах Полтавщини броварка – вал, скіфський курган, і тому припускають, що це застаріле українське слово для узгірка, пагорба, підвищення, тим більше що давньоруське вара означає "пагорб" [7, 32].
Місцеві перекази, легенди й назви засвідчують, що люди жили тут з давніх-давен. Перекази свідчать, що тут були давні язичницькі капища. Найцікавіший і, певно, найдавніший – броварський переказ про дівчину, яка ночами співала чарівні пісні біля шумотливого бору при битій дорозі, в якому любили відпочивати подорожні, а коли хтось наближався, ставала кущем калини. Якось польський пан спіткнувся, і його сльоза впала на кущ, це зняло прокльон – і з калини постала дівчина-красуня. Пан закохався в неї, вони побралися й заснували князівство Бровар. У цій оповіді, що сходить до сивих часів, важлива згадка про давнє князівство Бровар, що цілком могло відбивати історичну реальність, тим більше що на Броварщині чимало "княжих" і "царських" назв, наприклад, Княжичі, Князь-Бронь, Цареве городище та інших, про що йтиметься далі. Павло Алеппський, який 1653 р. подорожував Україною, назву Бровари передає як Буробари, яку й собі пояснювали то з грец. борборос "баговиння", то нібито з давньоінд. барбурамі "вода" (насправді, санскрит такого слова не знає), то з південнослов. бар "мокре, бол...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet