головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2006   Число: #4(21)
пошук по сайту
Виступ міністра освіти і науки України Станіслава Ніколаєнка
Автор: Ніколаєнко Станіслав
Міністр освіти і науки України

Виступ  міністра освіти і науки України Станіслава Ніколаєнка

Ваша Святість, шановний Петре Петровичу, шановна президіє, шановні друзі, наші гості, які прибули на цей Конгрес! Я хотів би вас сьогодні щиросердечно привітати з початком роботи Конгресу. Сказати, що ми чекаємо тої нової думки, свіжого погляду, товариської підказки, розуміння і спільної роботи у нашому головному завданні –  вихованні справжніх громадян-патріотів. Перш за все, хочу привітати від імені нашого уряду, Українського уряду. Сказати, що, попри всі ті політичні пристрасті, попри всі розбіжності, наш український корабель буде плисти в потрібному напрямку, в напрямку української державності. Ми відзначили нещодавно своє п’ятнадцятиріччя. Відбулися бурхливі події, реформи в економічній галузі, в соціальній.  Вони, звичайно, впливали як позитивно, так і негативно на світоглядні принципи, на життя нашої держави. Але ми вистояли. І ніхто сьогодні не скаже ні в цьому залі, ні за його межами, що Україна не відбулася. Україна відбулася як потужна європейська держава. І основними діячами, основними гравцями, я вважаю,  хто забезпечив такий успіх, були працівники освіти.
Мені довелося в середині 90-х років відвідати десятки сіл і міст України. І коли б не заходив в українське село, бачив, що там ні господарств уже не було, ні підприємств, а світилося лише в школі, і звідти  це світло випромінювалося на батьків, юнаків і дівчат. Ми зберегли українську освіту і ставимо сьогодні завдання не тільки виживання, як це визначено Національною доктриною розвитку освіти, а й прогресу. Нещодавно був визначений лідер сільського розвитку. Ми там посіли не зовсім призові місця, десь на рівні восьмого десятка, але в питаннях оцінювання нашої української освіти – були сорокові. Ми серйозно виросли в цих оцінках.
Мені, як нікому іншому, зрозумілі проблеми нашої української освіти. Я їх знаю. За останні роки, перш за все, вдалося повернути українського вчителя до школи. Цей навчальний рік розпочали практично без вакансій. Ми зробили серйозні кроки і будемо йти далі, спираючись на укази Президента,  постанови уряду про підтримку нашого українського вчителя.
За 2–3 останні роки заробітна плата освітян виросла майже вдвічі. Звичайно, цього недостатньо, але динаміка є. Подивіться сьогодні навіть на дошкільні навчальні заклади. За минулий рік майже 250 з них відновили свою діяльність, 8 побудовано. Близько 40 шкіл буде побудовано до нового навчального року. Ми зміцнюємо поступово матеріальну базу, відроджуємо індустрію українського підручника. Якщо 10–15 років тому взагалі на території України видавалися 1–2 підручники – це історія України, українська мова, – то зараз ми творимо всю підручникову індустрію. Тут є чимало проблем, які добре відомі багатьом  присутнім авторам  цих підручників. Новий зміст освіти, нова якість освіти потребують постійного вдосконалення, суспільного обговорення, поглиблення, і ми готові до цього діалогу.
Я хотів би сказати, що серйозні кроки зроблені й у вищій школі. 2007-й рік ми розпочнемо з новим переліком спеціальностей і напрямків, які повністю відповідатимуть європейським вимогам. Зараз цей перелік, після узгодження з усіма регіонами, з роботодавцями, затверджується остаточно в уряді України. Напрямки ми визначили чітко,  їх є п’ять основних:  доступність і якість української освіти, європейський рівень освіти, демократизація нашої освіти, її моральність і духовність. Про це сказав сьогодні Його Святість. Дуже важливим є  благополуччя українського вчителя, його соціальний захист. Це пов’язано з інноваційним розвитком нашого суспільства, з розвитком на основі нових знань. Ці пріоритети ми сповідуємо, і вони для нас є головними.
Сьогодні ми підготували низку законодавчих актів. Україна – одна з перших на терені колишніх країн СНД, яка має повністю своє українське законодавство по всіх напрямках. Я думаю, що розвиток нашого суспільства, нашої держави є пріоритетним, але водночас глибоко переконаний, що основне завдання, яке ми ще не вирішили і над яким слід працювати, – це подолання морально-духовної кризи нашого суспільства. І воно є визначальним. Подолати розлуку, оману наших людей. Зміцнити наш народ, з’єднати його, зруйнувати оту шкідливу лінію на роз’єднання Сходу і Заходу, поєднати всю українську націю, формувати па...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet