головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Феномен Миколи Плав'юка
Автор: Киридон Петро
канд. іст. наук, доцент кафедри історії України Полтавського державного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка.

Феномен Миколи Плав'юка

Серед сучасної політичної еліти України не так багато постатей, рівних Миколі Плав'юку з огляду на те, як біографія персони збігається найчутливішими своїми проявами з історією рідного народу, з нелегким і драматичним поступом нації до омріяного поколіннями борців ідеалу свободи і незалежності. Справді, одразу хочеться відзначити на диво точну назву книжки, присвяченої цій людині: "Україна – життя моє", що стала помітним явищем серед наукових видань 2002 року.
Трьохтомник за своїм змістом виглядає осібно в небагатому наборі справді наукових вітчизняних видань про видатних синів України, змушених волею обставин торувати життєві шляхи в діаспорі. Адже ця книжка містить комплексний, академічний погляд на життя, політичну діяльність, науково-публіцистичну творчість людини, видатної багатим спектром талантів.
Структурно праця відрізняється оптимальним поєднанням вдало виконаної науково-художньої біографії М.Плав'юка (том І), інформаційно насичених вибраних статей, промов, інтерв'ю (том II) і колосального за обсягом (понад 1000 сторінок) і змістовністю (власні студії, представлені видатними політиками, знаними науковцями, відомими публіцистами) III тому, виконаного на пошану колишнього президента.
На нашу думку, книжки мають не лише пізнавальний характер, вони відзначаються серйозним науковим спрямуванням. Зокрема, перший і другий томи є широкою картиною української історії через мемуарно-біографічні джерела, якими й є по суті матеріали про життєвий шлях М.Плав'юка і його власні твори. Вони є важливим матеріалом для спеціальних наукових досліджень історії націоналістичного руху, минулого і сучасного української діаспори, історії України XX – початку XXI століть взагалі. Отже, відзначимо такий позитивний здобуток видання, як його універсальний характер: книжки цікаві й пересічним читачам, і науковцям.
Публікація відзначається глибоким тематичним розмаїттям, завдяки чому комплексно, максимально об'єктивно висвітлюються не лише сторінки біографії М.Плав'юка, а й минуле та сучасне політичне тло українського суспільно-культурного життя, з його трагічними, драматичними, часто незбагненними особливостями, осягнути глибинний зміст яких так необхідно сьогодні. Праця про видатного діяча українського політичного руху допомагає в цьому, оскільки в ній вдало поєднані розповідь про людину і громадського діяча, характерні риси якої нерозривні в обох іпостасях, бо формувалися під впливом домінуючої константи: підпорядкування особистого інтересам нації, служінню патріотичній справі.
Інтерпретація минулого України нині має вражаюче розмаїття здобутків. Однак серед досягнутого зовсім мало таких результатів, які ґрунтуються на біографічних матеріалах діячів сучасності, політичне обличчя яких не заплямоване зміною власних принципів і переглядом первинних ідеалів. Унікальність Миколи Плав'юка полягає в послідовній реалізації того, що з юних років формувалоcя як сенс життя: бути корисним своїй нації, допомагати їй у боротьбі за народні ідеали.
У біографічному, І томі маємо відзначити важливу особливість: об'єктивно в життєвому шляхові М.Плав'юка акцентується увага не на конфронтаційних аспектах (підстав до яких аж занадто багато в XX столітті), а на тих інтегруючих моментах, завдяки яким перемагає зрештою ідея єдності нації, соборності народу, самоцінності української державності.
Зазначимо ще одну особливість біографічної розповіді: окрім надзвичайно захоплюючого викладу матеріалу, автори весь час затримують увагу читача на органічно притаманних цій людині принципах: природний патріотизм, розуміння непересічного значення знань і освіти, щире переконання у необхідності мати в оцінці власних вчинків універсальний критерій: користь для України. Еволюція зрілого тепер політика була, разом із тим, шляхом живої людини, здатної захоплюватися, постійно вчитися у людей, переглядати й уточнювати власні погляди. Усе це знайшло місце на сторінках видання.
Примітно, що автором вступного розділу в першому томі є перший Президент незалежної України Л.Кравчук, який наголошує, що цінує М.Плав'юка як особистість, керівника державотворчих інституцій за кордоном і політика міжнародного масштабу. Ці два діячі символічним актом передачі з рук у руки прапора, державної печатки, Мазепинських клейнодів зафіксували неперервність української державності, спад...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet