головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Будівництво мостового переходу через о.Хортиця – знищення української національної ідеї (думка)
Автор: Литош Ірина

Будівництво мостового переходу через о.Хортиця – знищення української національної ідеї (думка)

Склалося, що повсякчас маємо вибирати з-поміж духовного та матеріального: між дніпровськими порогами та електроенергією (коли будувалася Запорізька ГЕС, кам'яні брили, якими козаки з Хортиці переходили на запорізькі землі до дівчат, зникли від водами могутнього Славутича), між культурним надбанням і меркантильними розрахунками (будівництво Каховської ГЕС призвело до затоплення заплав, до зникнення історичної пам'ятки – столиці однієї з монголо-татарських орд Шахр-Аль-Джадіт й зникнення великої кількості видів риб).
Наразі ми перебуваємо перед подібним вибором. Зараз ми вибираємо з-поміж транспортної магістралі та Національним заповідником Хортиця. Різниця в тому, що пересунути річку неможливо, а мости збудувати, обминувши Хортицю, можливо. Загально відомо, що існує 6 альтернативних проектів будівлі мостів через Дніпро, здатних вирішити проблему тисняви на дорогах Запоріжжя, але місцева влада вибрала щонайруйнівніший – через колиску українського козацтва – острів Хортицю.
Проблему збереження Національного заповідника Хортиця порушували на засіданні ради Асоціації Захистимо Хортицю", де взяли участь і гості з Києва – народний депутат Верховної Ради України, один із керівників УРП "Собор" Левко Лук'яненко, директор Інституту українознавства академік Петро Кононенко, помічник Левка Лук'яненка кандидат економічних наук Віталій Корж.
До них звернулися члени Асоціації "Захистимо Хортицю!", щоб вирішити проблему не лише на місцевому рівні, й отримати підтримку депутатів Верховної Ради.
Якщо запорізький міськвиконком посилається, переважно на економічні та технічні розрахунки, доводячи необхідність будівництва мостів через о.Хортицю, то присутні на засіданні історики, культурологи і просто небайдужі до долі Хортиці люди, занепокоєні збереженням острова як духовної пам'ятки, культурної Мекки України. Віце-президент Асоціації Арнольд Сокупьський вважає, що, наполягаючи на будівництві мостового переходу через Дніпро в районі Хортиці, міська влада має на меті дві речі: по-перше, отримати знак під час розподілу хортицької землі (всього на будівництво виділено 98 га), по-друге, розправитися з національною ідеєю, оскільки "Українська держава не може існувати без гербового поняття Хортиця".
Проблемою захисту Національного заповідника віддавна опікуються обласні організації СПУ. На засіданні виступив перший секретар обкому СПУ Сергій Кузьменко, який окреслив кілька моментів, що здатні вплинути на розвиток справи. Насамперед, що опозиційні сили усвідомлюють, що місто потерпає без додаткових мостів. Інша річ, вирішувати справу слід, не шкодячи пам'ятці, зберігши нащадкам те, що залишилося від Хортиці. По-друге, убезпечити Хортицю від "пройдисвітів різного штабу", слід звернутися до Верховної Ради з проханням поліпшити фінансування заповідника, внести цей рядок у "Бюджет – 2004".
Тим часом депутатам Верховної Ради слід звернутися до ЮНЕСКО з метою запобігання знищення Хортиці. Вірогідно, що проведена цією організацією експертиза вирішила б назавжди питання недоторканості цього заповідника.
Зі свого боку Левко Лук'яненко, вислухавши ідеї, побажання, вимоги присутніх, пообіцяв і надалі сприяти влаштуванню питання обхідного шляху будівництва мостів – минаючи Хортицю. Водночас він заявив, що ініціатива має йти від запоріжчан: "Усі великі проблеми складаються з маленьких, владнавши безліч малих проблем, проблема Хортиці, можливо, таким чином вирішиться".

...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet