головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Присвячується Великому Вчителю
Автор: Привітання

Присвячується Великому Вчителю

Сива мудрість спадає серпанком
На очей вічно юну блакить,
Ще немеркнуче світло кохання
У зіницях пульсує, горить.

Так багато вже пройдено стежок,
Переболено стільки проблем,
Незагоєно безліч ще ранок
В хуртовині житейських дилем.

Україною серце живиться,
Україною серце болить,
І крізь роки, крізь терни і кпини
Україна у серці щемить.

У бурхливім і атомнім світі
Так потрібна нам мудрість людська,
Вічна мудрість вірного сина,
Що родила ця щедра земля.

Ми в пошані доземно схиляймось
Перед Вашим доробком рясним,
Бо у кожному Слові і кроці
Ясно бачиться нації чин.

Бо у кожному звуці й зітханні
Ясних зір й тихих вод таїна.
„Україну любіть не на слові” –
Ваша світла і ясна мета.

Ми співаєм Вам: „Многая літа !”
І бажаєм здоров’я й тепла,
Щоб ще сотню земних світлих весен
Ваша мудрість нам світлом була.

Кажуть, що Людина починається із вдячності й пам’яті... Із тієї пам’яті, з якої  (цитата із Б.Олійника „Заклинання вогню”)
... виден шлях од витоків увесь,
          Немов розгілля власної долоні!..
          Стоїть мій кінь на тихому припоні
          І втомлено дожовує овес.
         На вечір клонить. Тиша – ніби скло.
          І чи  в мені, чи в струнах павутиння
          Рождається мелодія осіння
          І м’яко на плече кладе крило
Мелодія осіння... Вона зазвичай сумовита, але симфонічна, бо ж убирає в себе Всесвіт, у якому пульсує гаряче „Я” – вертикаль Вашого Серця, Український Добродію. І першою, і останньою струною в нім звучала, звучить і звучатиме Україна... „Але не в тім моя печаль...” Відлуння пісні допомагає творити контекст – тло Вашого профілю – Учителю, Професоре, Академіку... Вона, ця сходинка, зрима, голосна, карбована болем і прагненням самореалізації українця в системі координат радянської імперії з виразним шовіністичним оскалом. Ця система вкоротила віку В.Стусу, В.Марченку, І.Світличному... Її метастази отруюють ще й досі наше суспільство, вводячи в оману тих, кому бракує снаги чи доброї волі розгледіти під гаслами інтернаціоналізму хижі пазурі інквізитора. Неупередженим оком розумний і неледачий сучасник, пам’ятаючи постаті українських націонал-комуністів 20-х рр. – Скрипника, Шумського, Хвильового, Блакитного (список можна продовжувати), зупиняється на постаті легендарного О.Гончара, якому Ви звіряли свою душу, який до останніх днів своїх радо спілкувався з Вами – Людиною, яка понад усе намагалася з’єднати роздрібнені, розметані, зневірені чи знеславлені, розпорошені сили української інтелігенції – освітньої, культурно-мистецької, політичної, державної. Наскільки в різних умовах Вам це вдалося – інша річ. Фактом є те, що Ви скрізь і завжди знаходили побратимів свого сердечного болю – долі України – і в міру сил, а частіше й понад міру, єднали розірваний ланцюг поколінь. Принаймні ми це добре пам’ятаємо, а пам’ять – строгий секундант... Тож, виходячи з нашої дефініції про Людину-носія Пам’яті, зазначимо, що Пам’ять Ваша – незрадлива, синівська, бо пам’ятає, „хто ми, чиїх батьків, ким, за що закуті”. Пам’ять Ваша, сивочолий Учителю, унікальна: вона увібрала в себе етико-естетичні категорії Добра і Краси українського народу і, з вдячністю Творцеві за долю нелукаву, несе свій хрест – обов’язок – діяльно любити Україну, не маючи зла ні на незрячих гречкосіїв, ні на затьмарених заздрістю людей соціально вищої драбини.
Дивна річ – генетична пам’ять роду... Саме звідти, із тієї стежини в Марківцях почалися Ваші мандри по світу, що теж ловив Вас (як і всіх нас) у свої звабливі тенета-принади, але материнська добра ласка стала духовним оберегом, що не дав зійти з обраного шляху, – бути українцем, усюди й скрізь нагадуючи всім про обов’язок піклування про рід, народ, Україну. Адже жодна зустріч Ваша з будь-ким не оминула теми подвижництва в ім’я справедливості: чи то йшлося про І.Кошелівця (світла йому пам’ять), чи про Т.Гунчака, чи про когорту побрати...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet