головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2006   Число: #2(19)
пошук по сайту
Мовні пріоритети молодих літераторів
Автор: Пономаренко Ангеліна
кандидат філологічних наук, завідувач відділу української філології ННДІУВІ

Мовні пріоритети молодих літераторів


Тема «Письменник і мова» має давні традиції в лінгвістиці. В різні часи вона була і лишається дуже дискутованою як у середовищі митців слова, так і серед мовознавців. «Літератори – найпотужніші носії національного духу», – так починає свій роздум про перегук літературних поколінь одна письменниця на сторінках газети «Літературна Україна». Оскільки про мовотворчість письменників-корифеїв у широкого наукового загалу вже склалося уявлення (праці В.С. Ващенка, С.Я. Єрмоленко, В.В. Жайворонка, Н.М. Сологуб та ін.), постає питання: а хто ж творитиме мову завтра? На нього спробували відповісти науковці НДІ українознавства МОН України, провівши опитування молодих літераторів.
Зміни в мовній ситуації в Україні майбутні митці слова визначають так: «є позитивні зрушення, але незначні» (72% респондентів), «ситуація суттєво поліпшилася» (14%), «лишилася без змін» (8%), «є тенденція до погіршення» (6%).

Д. Павличко, розмірковуючи про сучасну літературу, в інтерв’ю на інформаційному порталі «Точка літературного кипіння» [1] зазначає: «Взагалі зараз відбувається непорозуміння між молодим і старим поколінням письменників. Молоді звинувачують таких майстрів, як Рильський і Гончар у тому, що вони не були героями, не боролися за Українську державу. Але не треба забувати, що вони завжди відстоювали українську мову та культуру…  Біда сучасної поезії полягає в тому, що вона занадто вже абстрактна, сентиментальна. Найгірше в ній – це плаксиві тони, усі ці пестливі слова... Так, українська мова має суфіксальну можливість, але вона шкідлива в сучасній літературі, вона показує нас як людей здрібнілого характеру. У нас є поезія сувора…Там уже не почуєш «Українонько». Але головне для нас – це пам`ятати, що сьогодні ми є запотребованими в Україні і у світі. Тому наша література повинна відповідати найвищим стандартам».
На формування респондентів як літераторів визначальний вплив справила література українською мовою (88% відповідей), а улюблені твори зарубіжної літератури вони переважно читають в українському перекладі.
Ступінь престижності і популярності україномовної літератури в суспільстві, на думку молодих письменників, насамперед, залежить від рівня художньої досконалості тексту (52%), але не завадило б і державне сприяння (29%). Рекламній підтримці творів того чи іншого автора на книжковому ринку відведено лише третю позицію. Популярність молодих авторів критики пояснюють відсутністю в них самоцензури, вільним викладом думки та незаангажованістю.
Серед проблем, які постають перед молодими літераторами, – проблема вибору мови творчості. Мовні пріоритети переважної більшості опитаних лишаються незмінними: починали свою творчість українською і продовжують нею писати. Частина з них намагається писати і українською, і російською. Хоча, як зауважують знані митці слова, писати вірші двома чи кількома мовами – безперспективно для автора. Добре володіння обома мовами і бажання їх розвивати – ліпше застосувати для перекладу. 18 % респондентів починали свою творчість російською, але потім стали писати українською.
На питання «У чому, на Вашу думку, полягає роль письменника в утвердженні престижу української мови на сучасному етапі розвитку суспільства?» молоді літератори відповіли: «Письменник відповідальний, найперше, за якісний рівень власного тексту, тому що література формує мовні смаки, уподобання, орієнтири спільноти (72%), письменник має активно співпрацювати з громадськими, державними та освітніми інституціями у справі розширення функціонального поля української мови (19%)". Не лишати поза увагою у своїх творах мовне питання в усій його повноті й об’ємності мають намір лише 9% респондентів. Проблема мови нерозривно пов’язана з політикою. Юрій Олійник у статті «Коли політика – як меланхолія» підкреслює, що політична тематика літературі необхідна, але тут має бути своя міра — міра між вічним, загальнолюдським і швидкоплинною актуальністю [2]. Сьогодні український письменник має вибір: творення мистецтва для мистецтва чи відповідь на болючі проблеми сьогодення. Проте ці напрями не заперечують, а органічно доповнюють один одного. Рецепт літературного успіху від нових імен простий – потрібно писати українською мовою. А чи стануть метрами красного письменства модні нині молоді автори, стане зрозуміло за кілька ро...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet