головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Відділ геополітики та глобалістики
Автор: ННДІУВІ
Національний науково-дослідний інститут українознавства та всесвітньої історії
Відділ геополітики та глобалістики

Відділ геополітики та глобалістики – один із перспективних підрозділів у структурі ННДІУВІ. Наразі цей відділ очолює доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Валентин Семенович Крисаченко.
Історія відділу тісно пов’язана з історією ННДІУ. Спочатку  відділ називався відділ геополітики та геостратегії. Його було створено 10 листопада 2000 р. в Науково-дослідному інституті українознавства. Виникнення відділу на межі століть та тисячоліть вбачалося цілком закономірним. Адже геополітика в ці часи стала не лише модною, а й надзвичайно актуальною наукою. У колишньому СРСР вона була заборонена, українських вчених-геополітиків фізично знищили, геополітичні школи ліквідували. Був перерваний гармонійний взаємозв’язок між минулими і нинішнім поколіннями українських геополітиків. Тож і виникла гостра потреба у відродженні цієї науки та формуванні власних геополітичних шкіл.
Протягом 2000–2003 рр. відділ геополітики та геостратегії очолював доктор географічних наук, професор Петро Олексійович Масляк, автор близько 200 публікацій, у тому числі кількох монографій, багатьох підручників і навчальних посібників, праці якого були  видані в США, Росії, Бразилії. Співробітниками відділу були О.Федоренко, О.Ткачук.
Від часу заснування до 2006 р. у відділі працювали: доктор історичних наук, професор Сергій Іванович Васюта (завідувач відділу у 2003–2005 рр.), молодший науковий співробітник Олександр Олександрович Кривчун, молодший науковий співробітник Олександр Васильович Ткачук, молодший науковий співробітник Богдан Володимирович Суменко, доктор філософських наук, старший науковий співробітник Михайло Тимофійович Степико, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Сергій Станіславович Коваленко, науковий співробітник Олександр Анатолійович Федоренко, кандидат політичних наук, науковий співробітник Ольга Дмитрівна Славич, молодший науковий співробітник Марія Леонідівна Плаксенко, кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Лариса Іванівна Горенко, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Олег Богданович Ярошинський.
З  2000 р. по 2005 р. відділ брав участь у розробці таких тем прикладних досліджень: «Геополітичні, геостратегічні, суспільно-економічні проблеми розвитку українського суспільства», «Україна і український світ», «Національна ідея як внутрішня сутність і самовираження українського народу».
Науково-дослідна робота відділу у 2005–2006 рр. проводилася в контексті розробки загальноінститутської фундаментальної теми «Українознавство в системі освіти, науки, культури, державотворення». Зокрема, відділ здійснював розробку такого аспекту цієї теми, як «Глобалізація і проблеми української національно-державної ідентичності».
Подальша концепція роботи відділу базувалася на синтетичному понятті «геополітична реальність», працівники відділу брали участь у розробці науково-дослідної теми «Україна як геополітична реальність», яку очолив доктор філософських наук, професор В.Крисаченко.
У 2007–2010 рр. відділ геополітики та геостратегії та сектор геополітичних досліджень здійснювали діяльність за такими напрямами:
– розвиток історії, теорії, методології українознавства;
– Україна як геополітична реальність;
– підготовка кадрів.
За напрямом досліджень «розвиток історії, теорії, методології українознавства» виконувалася науково-дослідна робота, яка визначалася науково-дослідною темою:
– досліджувалися геополітичні і соціально-екологічні засади становлення українського етносу на теренах України (В.Крисаченко, О.Федоренко);
– здійснювалося застосування геокультурного підходу для розкриття особливостей взаємодії між природними чинниками українського довкілля і українським суспільством, його культурними артефактами та цінностями (В.Крисаченко, Н.Турпак, О.Федоренко, О.Дякова);
– досліджувалися постаті українознавства.
За напрямом досліджень «Україна як геополітична реальність» забезпечувалися такі види роботи, що визначалися темою:
– досліджувалися духовно-світоглядні аспекти геополітичних і соціально-екологічних досліджень у системі наукового українознавства (В.Крисаченко, Н.Турпак);
– досліджувалися особливості феномену української ідент...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet