головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Проект УГЛ «Україна літературна»
Автор: Доненко Людмила
Учитель української Літератури ліцею
Проект УГЛ «Україна літературна»

«Буває, часом, сліпну від краси, спинюсь, не тямлю, що воно, – оці степи, оце небо, ці ліси, усе так гарно, чисто, незрадливо, усе, як є – дорога, явори, усе моє, все зветься – Україна, така краса, висока і нетлінна, що хоч спинись і з Богом говори», – як часто згадую я ці поетичні рядки дивовижної Ліни Костенко, коли за вікнами автобуса пролітають «зелені акварелі» землі Чернігівської, Волинської, Сумської, Львівської, холи літо «сміється» і «кипить вишнево, лугово», а ми, група майбутніх філологів та журналістів, вирушаємо в чергову мандрівку, щоб душею відчути, серцем торкнутися землі, що дала Україні і світові великого сина – політичного діяча, мислителя, митця, усвідомити, звідки струмують потужні джерела його творчості.
А починалося все три роки тому, коли Галина Стефанівна, наш директор – цей перпетум мобіле ідей, поділилася ідеєю довготермінового, крупно-масштабного проекту «Україна літературна». Проект підтримала батьківська рада 21-ї філологічної групи; сподівалися, що до цієї важливої справи долучаться й земляцтва, але поки що більшість з них лише декларують наміри сприяти відродженню своєї «малої батьківщини».
Щодо необхідності такого проекту – думки «нарозхрист» наших ліцеїстів:
-    Кажуть, що зрозуміти душу і сутність творчості митця можна, лише побувавши на землі, що його породила (Ю.Троян).
-    Сьогодні, коли торжествує бездуховність, відчути ауру духовних витоків митця – надзвичайно важливо (М.Матушко).
Пам'ятні місця зберігають інформацію духовну, а отже – будять у душах наших усвідомлення того, що своє, рідне, найглибинніше пояснює нас сьогоднішніх і нас майбутніх (С.Абліцова).
У О.Т.Гончара є вислів – «золота сув'язь поколінь», мені здається, що такі поїздки дають змогу не просто зрозуміти цей вислів, а відчути його серцем (І.Кудіна).
Із землі Чернігівської починали ми реалізацію нашого проекту. Чому? Уже після поїздки, коли ділилися враженнями, ліцеїсти намагалися вмотивувати:
-    Земля Чернігівська – це витоки духовності нашого народу.
-    Чернігівщина дала Україні і світові таких сподвижників духу, як М.Максимович і Г.Кониський, В.Забіла і П.Куліш, М.Заньковецька і П.Тичина, С.Васильченко і В.Еллан-Блакитний, В.Чумак і О.Довженко та ін.
-    Фундатор нашого ліцею П. Кононенко також родом з Чернігівщини.
-    У містечку Бахмач народилась і виросла наша Галина Стефанівна.
-    Бо ж земля Чернігівська – то "найдорожча перлина в короні матері України".
Пригадується мені, як за декілька кілометрів до Чернігова сталася вимушена зупинка. Водій наш, людина добра і розважлива, філософськи наснажена (бо ж за плечима – життя, народний університет, як сам зазначав), хотів уточнити маршрут.
Підійшли до власника бензоколонки.
-    Чи далеко до музею О.П. Довженка? – запитав водій.
-    Я не знаю, – на наш подив відповів молодий чоловік років 23-х.
-    А про "Зачаровану Десну", "Землю", "Звенигору" знаєте, у школі ж вивчали, – це вже я, не витримавши.
-    Ну, когда это было, – розгублено.
-    А до Сосниці скільки кілометрів? – це вже знову водій.
-    Ну, так бы и спросили, километров 70 будет.
Поїхали. А на душі гіркий осадок, усе згадуються поетичні рядки Б.Олійника: «Лиш по пам'яті в людині пізнає людину Світ...» Невже так і будемо «Іванами, не помнящими родства», весь світ знає, а ми – «дасть Бог». І після тієї історії впевненість, що такі проекти мають бути започатковані в кожній школі, на всіх філологічних факультетах вузів, уже не полишала мене. Бо ж тільки спільними зусиллями можемо відродити наші пам'ятні місця (нас так радо вітали працівники музею в Сосниці, у Чернігові, у древньому Звягелі, бо ж сьогодні рідко хто приїздить у ці музеї з Києва, Харкова, Дніпропетровська). Хотілося. щоб учительство наше зрозуміло, що творчість митця вивчається не тільки в класі, студентській аудиторії, тиші бібліотек, а насамперед у безпосередньому спілкуванні з землею, яка дає можливість усвідомити «природу митця на ранній досвітній зорі, коло самих первісних джерел» і переконатись у справедл...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet