головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Холодний яр – символ нездоланності і незнищенності духу українського народу.
Автор: Радько Зоя
Вчитель історії ЗОШ № 252, М. Київ
Холодний яр – символ нездоланності і незнищенності духу українського народу.

Основними елементами змісту гуманітарної освіти є українознавча основа вивчення історії розвитку української нації, її культури, ментальних характеристик, синтезу звичаїв, вірувань, світорозуміння моральних, правових, етичних та естетичних норм, національних базових цінностей, процесу самоусвідомлення й утвердження як політичної нації і держави, усвідомлення місця українців серед народів і культур світу. Українознавство відіграє роль поєднання надбання минулих поколінь із сьогоденням. Бо історія – не тільки те, що було. Це і те, що є, і що буде, А ми всі – діти України, і хай завжди так буде. Переглядаючи набутий віками досвід, кожен народ рано чи пізно приходить до усвідомлення своєї неповторності, виробляючи свою систему поглядів на світ і на себе. І ця філософська система допомагає кожній людині розкрити себе серед людських індивідуумів, не загубити своє призначення на землі, на мій погляд, реалізувати ці ідеї, пізнати себе, інтегрувавшись у світове співробітництво, покликані уроки історії України.
Навчання історії має сприяти розвитку історичної свідомості, розумінню проблем, що нині стоять перед Україною і світовою цивілізацією, критичному осмисленню минулого. Так, саме минулого. А воно має свої героїчні, трагічні, щасливі та нещасливі сторінки. Саме в героїчному минулому виявляється національний характер народу, його душевна краса, його талант, його святиня, синоніми свободи, любові, поваги...
Подивіться минуле добре,
Прочитайте знову
Тую славу. Та читайте від слова до слова.
Не минайте, а ні титли
Ні же тії, коми
Все розберіть…та й спитайте
Тоді себе: що ми?
Чиї сини? Яких батьків?
Т. Шевченко

Сьогодні до нас повертається репресована українська історія. Одна із й сторінок – Холодноярська республіка. Цей урок в десятому класі як межа між життям і смертю, між минулим і сьогоденням, де ми почуємо стогін української землі, це воскресіння з небуття легендарних постатей, які зуміли підняти десятки тисяч простих українців, запалити їх вільнолюбною ідеєю боротьби за власну державу, викувати із учорашніх селян дисципліновані лави свідомого національного війська.
Холодний Яр – це святе місце для українців. В самій назві є таємнича притягальна і магічна сила. Чимало легенд пов'язано з її походженням. Учні на уроці знайомляться з деякими із них, розповідають про історичну хроніку подій на цій території, про німих свідків історії. На конкретних прикладах діти впевнюються в тому, що кожен клаптик цієї землі зрошений кров'ю, але знову і знову відроджується життя, і Холодний Яр стає форпостом українців в боротьбі за волю.
Що відчували вороги до цього краю?  . Чим був Холодний Яр в часи Запорізької Січі? Коліївщини?
На ці й інші питання дають відповіді учні. І ось нова героїчна сторінка Холодного Яру. 1917 рік, національно-демократична революція. Нова проблема поставлена перед учнями: яку роль відіграв Холодний Яр в боротьбі українського народу за своє соціальне і національне визволення, за створення власної соборної демократичної держави.
Відповіді учнів про І з'їзд Вільного козацтва в Чигирині, про події в селі Мельники. Виростав легендарна постать братів Чучупаків. До учнів я звертаюся з питанням, чому саме ці люди стали відстоювати честь і гідність українців, не хлібом і сіллю, а "гартованою сталлю і кулями зустрічали заброд"?
Була зачитана відозва штабу загону Холодного
Яру від 4.04.1919 р., яка закінчувалася закликом «Всі на захист нашого спокою, всі за народні права!»
Робота з картою України: Десятки сіл, а саме: Мельники, Головківка, Грушківка, Лубенці, Чубівка, Медведівка, Матвіївка – це ті села, в межах яких на протязі 1917-1920 рр. радянської влади не було.
А історія сивобородого Діда Трибуна із села Цибулево Холодноярського краю? Хіба це не приклад виховання національної свідомості, гідності та честі українця? Вслухайтеся в його слова, з якими він звернувся до своїх односельчан: «Люди добрі, православні християни! Слухайте і навчайтесь розпізнавати правду. Умійте відрізняти наших чесних людей від лиходіїв, підісланих ворогами. Ідіть боронити свою волю, бо ж ви козацького роду...» Більшовики не простили йому цю промову і підпалили його хату, та...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet