головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2010   Число: #2(35)
пошук по сайту
Сила українського духу
Автор: Плачинда Сергій
старший науковий співробітник відділу української літератури НДІУ

Сила українського духу

Складається певне враження: «Джура» – цілком національне видавництво за змістом і за формою (мовою) своїх видань, а Василь Ванчура (директор) – серйозна, патріотична, глибоко ерудована й творча людина, підприємливий діяч видавничої справи. Тож закономірно, що саме він став ініціатором і головним організатором Першого всеукраїнського фестивалю української книги у Тернополі.
Привертають увагу  видання, представлені «Джурою» на сьому історичному дійстві – Першому всеукраїнському фестивалі української книги...
Ось перші три томи вочевидь багатотомної епопеї «Симон Петлюра». Автор – відомий письменник-прозаїк і драматург Василь Фольварочний – розповів про співпрацю з видавництвом і про те, що всього має бути десять томів життєпису Симона Петлюри на тлі бурхливої доби та у взаємозв’язку з десятками інших видатних осіб української історії.
Переглядаєш видання «Джури» – і переконуєшся: в кожній випущеній ним книзі присутня – в тому чи іншому аспекті – українська національна ідея, присутній біль за долю України, її славних синів і дочок. Се стосується книги Миколи Лазаровича «Легіон українських січових стрільців», його ж документального епосу «І було пекло на землі. 1932–1933»; збірки есеїв «Високе небо Богдана Лепкого», книги «Неопалима купина» (Легенди землі Тернопільської) та інших видань.
Василь Львович звернувся до присутніх з короткою промовою:
«Шановні тернополяни! Шановні наші гості-видавці та автори українських видань! Видавництво «Джура» взяло на себе сміливість започаткувати та організувати в місті Тернополі величний культурний форум – свято друкованого українського слова. Цією подією хочемо воскресити в душах людей потяг до книжки та читання. Сподіваємось, що заходи, заплановані в рамках Всеукраїнського книжкового фестивалю «Джура-фест», сколихнуть і приваблять якнайширші кола поціновувачів красного письменства. Учасники і гості матимуть змогу взяти участь у найрізноманітніших заходах книжкового дійства, поспілкуватись із письменниками, літературознавцями, істориками, науковцями та прилучитися до неповторних перлин філософської та наукової думки фольклорних джерел, співаної поезії...»
Відбулося урочисте представлення видавництв та видавничих організацій і фірм, яких прибуло 47. Се ті, що засобами українського Слова несуть знання, утверджують українську національну ідею, збагачуючи і поширюючи українську мову, культуру, духовність. Гостей і всіх присутніх тепло привітали із книжковим святом голова Тернопільської обласної держадміністрації Ярослав Сухий, голова обласної ради Олексій Кайда та голова міста Роман Заставний. Від імені гостей слово надали видатному вченому-українознавцю, професору, академіку, директорові ННДІУ Петру КОНОНЕНКУ.
Всеукраїнський фестиваль української книги має світове значення, – наголосив учений. – Адже українська книга – головна трибуна української нації. Саме українська книга, українське слово єднають українство всього світу...
Від себе додамо, що перший крок до такого об’єднання здійснив саме він, Петро Кононенко, ціною неймовірних зусиль створивши Інститут українознавства, що й об’єднав світове українство (адже українознавство – наука інтеграційних знань про Україну і світове українство в цілому). Тому таке велике зацікавлення культурної громадськості викликають друковані видання Національного НДІ українознавства. Се унаочнилося на святі української книги: із 26-ти виданих томів «Збірника наукових праць», які були представлені на експозиції, – кожна книга – то є криниця багатогранних українознавчих знань, що потрібні вчителеві, викладачеві ВНЗ, студентові, зрештою кожному патріотові України. Те ж саме можна сказати про всі (34) числа наукового, громадсько-політичного, культурно-мистецького, релігійно-філософського, педагогічного, одним словом, – енциклопедичного журналу «Українознавство» (щоквартальник). Визначною подією в культурному, духовному житті України є вихід книги «Українці у світовій цивілізації і культурі». Ось лише назви деяких розділів книги: «Україна-етнос», «Україна-нація, держава», «Україна-ментальність, доля», «Україна в міжнародних відносинах», «Україна, світове українство-історична місія».
Незвичайним явищем на терені українознавства є збирач фольклорних скарбів, зокрема казок, учитель-пенсіонер Микола Антонович Зінчук, 85-річний ювілей якого нещода...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet