головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Урок української літератури в 11 класі
Автор: Мелетьєва Надія
вчитель ЗОШ № 252, м.Київ
Урок української літератури в 11 класі

Тема: Київська літературна організація «Ланка-Марс». Доля України та українців в творчості письменників організації.
Мета: Ознайомити учнів з літературною діяльністю письменників організації «Ланка-Марс».
На прикладі творчості Євгена Плужника та Григорія Косинки показати трагічну долю України та українців в 20-30-х роках.
Виховувати почуття вдячності і поваги до письменників, які ціною власного життя захищали гідність людини та право України бути державою, а українців - нацією.
Обладнання уроку: портрети письменників організації «Ланка-Марс» (Є.Плужник, Г.Косинка, Т.Осьмачка, Б.Антоненко-Давидович, Д.Фальківський, групові фотографії письменників).
План уроку:
1.  Повторення раніше вивченого матеріалу.
2.  Розповідь вчителя (пояснення нового матеріалу).
3.  Виступ учня «життєвий подвиг Євгена Плужника».
4.  Виразне читання поезії «На поле вчителів».
5.  Аналіз поеми «Канів» та поезій "І ось я лежу...", "Цвітуть думки...", «Ваш такий наївний погляд…»
6.  Підсумковий діалог за творчістю Є.Плужника.
7.  Виступ учня «Життєвий шлях Г.Косинки».
8.  Аналіз новели «Політика».
9.  Заключна бесіда.
10.  Повідомлення домашнього завдання.
11.  Прослуховування пісні В.Баранова і Т.Кукурудзи «До українців». Роздуми учнів про долю українців.
Хід уроку:
1.  Учні пригадують, які літературні організації були створені в 20-30-х роках та їх роль в громадсько-суспільному житті України.
2. Бурхливе життя 20-30-х років розбудило приспані віками можливості українського народу, перед яким розкрились на дуже короткий час небачені досі перспективи самоствердження. Ми вже знаємо, що літературна карта зарясніла багатьма угрупуваннями, серед яких була і Київська організація «Ланка», згодом «Марс» (майстерня революційного слова). До складу її входили письменники: Є.Плужник,
Дмитро Фальківський,
Тодось Осьмачка,
Григорій Косинка,
Борис Антоненко-Давидович,
Микола Терешенко,
Михайло Івченко,
Борис Тенета,
Володимир Ярошенко,
Дмитро Тась (Могилянський),
Марія Ганич та інші.
За винятком Марії Ганич, талановитої письменниці, що писала в ліричноімпресіоністській манері В.Стефаника і змушена була замовкнути на десять років, всі інші члени «Ланки-Марс» були репресовані. Михайло Івченко був заарештований дещо раніше, в зв'язку з процесом СБУ, дехто згодом, але переважну більшість ув'язнили в 1934 році. В грудні цього ж 1934 були розстріляні Григорій Косинка і Дмитро Фальківський. Грудневі розстріли відбулися після вбивства Кірова. Жертви відплати проте були визначені й підготовлені заздалегідь. Ніщо не мало ваги: ані сухоти Євгена Плужника, ані втеча з Києва на Урал, а потім до Середньої Азії Б.Антоненка-Давидовича, ані обурення притисненого до стіни Григорія Косинки, ані хвороба Тодося Осьмачки, ані розгублена замкненість та відхід від літератури Валеріяна Підмогильного. Все це не мало жодної ваги; ані талант, ані відчай, ані опір, ані капітуляція. Борис Тенета спробував шукати собі порятунку у втечі, спочатку до Одеси, а потім - на Кавказ. Йому здавалося, що можна сховатися, перечекати, що пронесеться вихор - і досить на деякий час стати непомітним, забитися в якийсь куток, - і він врятує себе. Загнаний, зацькований, в безнадії, усвідомивши безвихідність, він повісився.
Тодось Осьмачка не був розстріляний. Ані засланий. Його заховали до будинку божевільних. Експертиза проходила за експертизою. Лікарня за лікарнею. В перервах, коли його випускали, він голодував. Він блукав по вулицях міста. Дні просиджував у бібліотеці. Ночами влаштовувався спати на сходинках східців, підклавши під голову цеглину. Надалі поневіряння по країнах Заходу, Америки, Канади і врешті смерть на чужині, в Німеччині.
«Ланка-Марс» для Києва була тим, чим для Харкова була «Вапліте-Пролітфронт», чільною організацією,  що об'єднувала переважну більшість письменників міста. Обидві організації підтримували досить тісні зв'язки. Так у грудні 1923 року харків'яни та кияни зустрілися в Києві, для того щоб відшукати шляхи для загальнокультур-ницької роботи. З грудня в театрі ім.Т.Шевченка відбувся літературний вечір, на якому з промовами виступили В.Еллан-Блакитний ...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet