головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2003   Число: #3(8)
пошук по сайту
Україна у «Французькій газеті»: 1652 – 1654 рр.
Автор: Борщак Ілько

Україна у «Французькій газеті»: 1652 – 1654 рр.

1652 рік.
6 січня (з Варшави). «Ми дістали новини з України про гетьмана Хмельницького, котрий щоб зняти з себе всі підозріння тутешньої корони (польської) щодо його таємних відносин із чужоземними володарями і державами, відіслав їх амбасадорів і агентів, які перебували біля його особи... Він стяв голову «Podobailli»,ватажкові 10.000 не внесених у реєстр козаків.»
20 січня (з Штетіна). «Нам передають, що великий князь московський відіслав козацьких послів з гарними дарунками».
27 січня (з Гамбурга). «Козаки загрожують усунути Хмельницького й обрати на його місце іншого гетьмана, якщо він не вестиме енергійнішої політики щодо визволення всієї Руської Нації».
7 квітня. «Є чутки, що московський великий князь під'юджує таємно Хмельницького почати війну з Польщею».
27 липня (з Відня). «Остання поразка польської армії козаками нагнала жах на увесь Шлеськ».
10 серпня (з Царгороду). «Є чутки, що Диван має намір замиритися з Венецією, щоб мати змогу енергійніше допомогти козакам».
14 вересня. «Волоський господар примушений був погодитися на одруження своєї дочки з сином гетьмана Хмельницького і таким чином врятувати свої володіння, загибель яких через козаків була неминуча».
16 листопада. «Син гетьмана Хмельницького на чолі 4000 кіннотчиків вступив у Валахію, але в Яси, столицю краю, увійшло тільки 1000; першого числа минулого місяця відбувався шлюб його з дочкою господаря».
23 листопада. «Син гетьмана Хмельницького з своєю дружиною виїхав із Яс у Чигирин».
14 грудня (з Варшави). «Польські посли, які вернулися з України, запевнюють, що гетьманич уже два рази бив князівну, дочку господаря, свою молоду жінку, загрожуючи відіслати її до батька: він звинувачує жінку, що вона була коханкою великого визиря під час перебування закладницею у гаремі султана. Хмельницький, розуміючи вагу для себе союзу з господарем, заспокоює сина».
21 грудня. «Козацький гетьман почав навіть бити осібну монету ріжного роду».
18 грудня. «Жах панує між мешканцями Польщі з огляду на могутні приготування гетьмана Хмельницького до війни; він не ховає своїх планів знищити вкрай Польську Державу».

1653 рік.
4 січня. «Молодий Хмельницький попрохав дозволу у свого тестя розташуватися з своїми 4000 жовнірами в Kosens з огляду на чуму, що появилася на Україні. Тесть згодився лиш умістити молодого Хмельницького та його прибічну дружину, кажучи, що місто належить султанові, перед яким він
відповідає».
15 лютого. «Султан надіслав гетьманові Хмельницькому свою шаблю, щоби засвідчити свою прихильність до Гетьмана. Він обіцяв допомогти гетьманові стати володарем України».
5 квітня (з Царгороду). «З огляду на те, що султан вислав свого амбасадора до гетьмана Хмельницького, польський король відправив амбасадора до султана, щоб дізнатися про його наміри щодо Речі Посполитої».
30 серпня. «Gazette ded France» вмістила in extenso лист (ст. 889 – 895) Хмельницького до Яна Казиміра, в котрому гетьман запевняє короля в своїм бажанні жити в мирі з короною.
11 жовтня читаємо: «В Царгороді перебувають посли козацького гетьмана, вони жадають турецької допомоги, і для успіху своєї місії всі потурчилися (sin!) і стали ренегатами. Посли переконують султана, що їх гетьман і головні старшини теж готові піти за їх прикладом і потурчитися, аби тільки султан дав міцну допомогу Україні проти Польської Корони».
25 жовтня. «Місто Сучава, де перебував молодий Хмельницький, далі енергійно борониться, так що польські генерали обіцяли віддати його на грабунок жовнірам, аби піднести їх дух».
15 листопада. «Син гетьмана Хмельницького помер від рани, яку дістав під час штурму Сучави».
Того ще дня читаємо листа Хмельницького до Яна Казиміра з 8.XI. з Вогес'а: «Хоча чужоземні володарі шукають нашого союзу й підбурюють проти Вашої Величності, одначе не маємо наміру робити Вам щось вороже, якщо Ваші війська опустять країну...в противному разі будемо примушені, хоч сильно не бажаючи цього, залишити наш рідний край і блукати решту нашого життя між чужоземними націями».
З грудня газети принесли вістку про захоплення поляками 17 козаків на чолі з їх ватажком, яких посадили на палю, і додаток про здобуття поляками Сучави.

1654 рік.
7 березня. «Французька Газ.» принесла сенсаційну вістку, що «один козацький полко...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet