Прес-реліз
Автор: ННДІУ
Національний науково-дослідний інститут українознавства

про діяльність Товариства Чернігівське земляцтво» у м. Києві за 2001 рік

Прес-реліз


Створене шість років тому Товариство «Чернігівське земляцтво» - одне з найбільш численних і діяльних з 26 земляцтв областей України в столиці. Відзначене в 2000 році Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України за вагомий внесок в економічний і духовний розвиток Чернігівщини, в 2001 році значно активізувало свою роботу, зросло чисельно, розширило діапазон зв'язків з областю, іншими земляцтвами, урізноманітнило форми контактів з вихідцями із Чернігово-Сіверського краю.
За 2001 рік до Товариства вступило більше трьохсот нових членів і зараз нараховує понад 1000 земляків. З метою більш мобільної земляцької взаємодії в структурі Товариства діють 20 регіональних відділень, організоване молодіжне об'єднання, яке нараховує близько 90 молодих людей. Всю організаційну роботу Товариства скеровує Рада земляцтва і постійно діюча нарада керівників регіональних відділень.
Протягом року виконана більшість заходів, передбачених планом роботи Товариства та протоколом про співробітництво з Чернігівською обласною адміністрацією і обласною радою. Члени Товариства брали участь у відзначенні 10-річчя Незалежності України, 60-річчя початку Великої Вітчизняної війни, у III Всесвітньому форумі українців. Продовжувалась реалізація земляцьких проектів щодо поетапного відновлення історико-культурних пам'яток Чернігівщини, шефської допомоги рідним школам, гуманітарної допомоги лікарням, культурно-просвітницька програма.
Приділялась постійна увага підтримці і вшануванню заслужених людей - членів земляцтва і відомих людей на Чернігівщині, підтримці обдарованої молоді. Зусиллями Товариства проведено ряд мистецько-культурних акцій, видано кілька книг наших земляків («Перетик» М.Ткача та Н.Данилевської, «Поезія в образах» М.Стратілата, «Човен невтоплий» Л.Горлачата ін.). У зв'язку з 40-річчям заснування Національної премії України і камені Т.Г.Шевченка поціновано заслуги 27 шевченківських лауреатів, які народилися в Чернігівській області або пов'язані творчістю з Чернігівщиною.
Серйозне місце в діяльності земляцтва посідала підтримка чернігівських ініціатив у відповідних державних органах, пропаганда історичної спадщини Чернігівщини, висвітлення життя області і земляцтва в засобах масової інформації. Протягом року Радою земляцтва було організовано декілька масових екскурсій на Чернігівщину, зустрічей з керівництвом області, зокрема учасників Всесвітнього форуму українців, членів молодіжного об'єднання, керівників усіх земляцтв Києва.
Живою результативною роботою відзначається частина регіональних відділень, особливо Бобровицьке (Прокопенко Т.Л.), Борзнянське (Проценко Ю.О.), Ічнянське (Вощевський М.М.), Корюківське (Устименко В.Є.), Куликівське (Тимошенко О.Є, Корж В.Є.), Новгород-Сіверське (Засульський М.В.), Прилуцьке (Кривонос П.О.). Активніше запрацювали Семенівське (Нараєвський О.В.), Сосницьке (Орєхович О.Ф.) та Щорське (Стаценко О.О.) відділення. Характерно, що свою діяльність вони проводять в контакті з місцевими органами влади, посильно допомагають у розв'язанні наболілих проблем районів, уважно і чуйно реагують на людські запити.
Так Бобровицьке відділення запровадило постійні зустрічі з керівниками району, організувало систематичні консультації в районі відомих столичних лікарів, провело Тичининський конкурс серед школярів, організувало поставку в район значної гуманітарної допомоги, забезпечило виступи в рідних селах вихідців з Бобровиччини - знаних діячів науки і культури.
Прилуцьке відділення ввело в практику запрошення на свої зібрання представників районної та міської адміністрації, регулярні поїздки земляків на рідні місця. Протягом року проведено п'ять таких поїздок, зокрема, на день Прилук, на зустрічі з творчою, технічною інтелігенцією, підприємцями. Надано вагому шефську допомогу Густинському монастирю, школі-інтернату, Срібнянській райлікарні. Випущено спеціальний номер журналу «Чумацький шлях», приурочений історії та сьогоденню Прилук.
Борзнянським відділенням ініційовано співробітництво з колективними сільгосппідприємствами району з питань поставки техніки, надана допомога в обладнанні районної лікарні. З ініціативи члена Ради земляцтва, Голови Верховної Ради України І.С.Плюща організовано поїздку активістів Товариства по пам'ятних місцях краю. Разом з керівництвом району обговорено питання участі земляцтва у відновленні історико-культурного заповідника «Ганнина пустинь», розв'язання інших злободенних проблем регіону.
Активісти Щорського відділення разом з районною держадміністрацією очолили проект розробки комплексного розвитку району.
Зразково налагоджені культурно-шефські зв'язки Ічнянського відділення зі своїм регіоном. Насичена і різноманітна програма діяльності Новгород-Сіверського відділення.
Приклади подібних ініціатив можна проілюструвати і в інших регіональних відділеннях. Головне, що краплини цих зусиль стікаються в спільну земляцьку ріку турботи про земляків-побратимів, відродження рідного краю, достойне життя рідних і близьких.
Про зростаючий авторитет нашого Товариства яскраво говорить той факт, що Радою земляцтв столиці нам було довірено координацію діяльності на старті нового віку. За цей час вдалось зініціювати три зустрічі з Київським міським головою О.О.Омельченком, підписати Угоду про співробітництво між столичною держадміністрацією та Радого керівників земляцтв. Проведено ряд спільних заходів, зокрема все-земляцький концерт «Україна - єдина родина».
Вся поточна організаторська робота Товариства зосереджена в офісі земляцтва, який відремонтовано, обладнано комп'ютерною технікою. Тут налагоджена система інформації про склад земляцтва, основні заходи в Товаристві та області, організовується земляцька бібліотека, зберігаються підшивки обласних газет, влаштовуються виставки, зустрічі. В приміщенні офісу працює редакція газети Товариства «Отчий поріг». З нового року передбачається організація юридичних, медичних консультацій. Продовжується робота по підготовці нового випуску провідника «Батьківський поріг».
25 січня 2002 року відбудуться традиційні річні загальні збори Чернігівського земляцтва. Програмою зборів передбачено проведення урочистої частини та святкового концерту, огляд художньої та документальної виставок, вручення земляцького календаря 2002 року «Духовні святині Чернігівщини», першого номера газети «Отчий поріг». Учасники зборів матимуть широкі можливості поспілкуватись в своїх регіональних відділеннях, зустрітись з керівниками області і районів, представниками інших земляцтв.

Рада Товариства «Чернігівське земляцтво»