Свято українознавства, нашої духовності
Автор: Булавко Віталій

Нині, коли Україна утверджує свою державність, коли ще обмаль справжніх патріотів, національно свідомих громадян, як ніколи необхідні особистості, державні, громадські інституції, котрі б генерували ідеї національного самоусвідомлення, нашої духовності, аби ми завжди пам’ятали, хто ми, якого роду, чиїх батьків діти. І одним із джерел, що живлять коріння нашого національного життя і самобутності, є Науково-дослідний інститут українознавства Міносвіти і науки, що нещодавно відзначив своє десятиріччя...

Свято українознавства, нашої духовності

Нині, коли Україна утверджує свою державність, коли ще обмаль справжніх патріотів, національно свідомих громадян, як ніколи необхідні особистості, державні, громадські інституції, котрі б генерували ідеї національного самоусвідомлення, нашої духовності, аби ми завжди пам’ятали, хто ми, якого роду, чиїх батьків діти. І одним із джерел, що живлять коріння нашого національного життя і самобутності, є Науково-дослідний інститут українознавства Міносвіти і науки, що нещодавно відзначив своє десятиріччя.
Організований інститут був у 1992 році з ініціативи вчених-україністів, зокрема таких, як професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Кононенко, який є беззмінним директором науково-дослідного закладу від дня його заснування.
Інститут українознавства сьогодні – шанована і знана установа не лише в українських школах, гімназіях, коледжах, ПТУ, середніх і вищих навчальних закладах, у громадських організаціях і колективах, а й далеко за межами України: в Європі, Північній і Південній Америці, Австралії, скрізь, де є українська діаспора.
Тому привітати ювілярів прийшло в Будинок учителя чимало представників творчої інтелігенції, науковців, освітян, студентства, народних депутатів, громадських діячів. Відкриваючи урочисте засідання, віце-президент НАН України Іван Курас підкреслив важливий внесок інституту в розбудову Української держави, назвав ювілей "святом українознавства" й осмисленням важливих проблем розвитку українознавства.
У вітальному слові Патріарх всія України-Руси Філарет сказав, що Українську державу неможливо побудувати без відродження духовності. Інститут українознавства покликаний до того, аби кожен громадянин України духовно відчував себе українцем.
Пошановуючи науковців інституту, голова Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Ігор Юхновський зауважив, що держава не може існувати без патріотизму, а патріотизм не може бути без національної свідомості, і, дбаючи про розквіт нашої духовності, ми повинні давати відсіч будь-яким агресивним нападкам на нашу духовність, історичну пам’ять.
Перший заступник державного секретаря Міністерства освіти і науки Андрій Гуржій вручив відзнаки деяким працівникам Інституту українознавства. На думку народного депутата Геннадія Удовенка, те, що робить сьогодні інститут, мають робити українські державники. Українці повинні відчувати гордість за свою приналежність до української нації.
Відомий громадський діяч, колишній політв’язень Михайло Горинь згадував, що в тяжкі роки ув’язнення сил і снаги додавало йому вивчення історії українства, заглиблення в духовний світ свого народу.
Вітали "іменинників" заступник київського міського голови Володимир Ромашко, голова Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Григорія Ващенка Анатолій Погрібний, директор Українського гуманітарного ліцею при КНУ ім. Тараса Шевченка Ганна Сазоненко, представники освітян України, видавці, письменники.
Ректор Українського гуманітарного університету в Москві Віктор Ідзьо розповів учасникам урочистого засідання, як українознавці Москви та інших міст Російської Федерації пропагують свої ідеї серед українців, що живуть у Росії.
Директор Інституту українознавства Петро Кононенко у змістовній доповіді показав, як зароджувалось українознавство в сиву давнину, який заряд енергії й патріотизму впродовж усієї історії України додавало борцям за її волю знання історичних джерел і коренів, віра в незнищенність духовності українського народу. Петро Кононенко розказав і про нелегкий шлях, який пройшов очолюваний ним інститут за десять років, досить об’ємно показав перспективи розвитку українознавства, формування світогляду українського народу, виховання патріотизму в українців.
Якщо до цього додати, що сказане на адресу ювілярів добре слово перемежовувалось концертними виступами майстрів мистецтв – Анатолія Мокренка, Діани Петриненко, Ніли Крюкової, Анатолія Паламаренка, Марії Миколайчук і Валентини Ковальської, ансамблю юних скрипалів, учнів школи №181 та Українського гуманітарного ліцею, – то можна зробити висновок: свято української духовності відбулося на славу, тепло і щиро. Ми є і ми будемо!
г."Освіта України"